آشنایی با مخابرات ۲

یکی از اصطلاحاتی که در ارتباطات مخابراتی با آن سر کار داریم ریپیتر ها یا تکرار کننده ها هستند . ریپیتر اصطلاحا به دستگاه یا بخشی گفته میشود که سیگنال یا اطلاعاتی را از یک ایستگاه فرستنده دریافت میکند و پس از تقویت و بازسازی  سیگنال بدون هیچگونه تغییری در ماهیت سیگنال آن را در خروجی ظاهر و به سمت گیرنده ارسال میکند. در واقع Repeater  یک تقویت کننده با گین و توان مشخص در باند فرکانسی محدود است.از ریپیترها با توان کم با عنوان بوستر(Booster) نیزنام برده میشود.

انواع ریپیترهای مخابراتی:

ریپیترها یا تکرار کننده های مخابراتی را میتوان از دیدگاه های مختلف دسته بندی کرد اما شاید بزرگترین تقسیم بندی ریپیترها تقسیم بندی زیر باشد

  1. ریپیترهای پسیو
  2. ریپترهای اکتیو

 

 

۱: ریپیترهای پسیو به تکرار کننده هایی گفته میشود که بدون نیاز به تغذیه الکتریکی وظیفه تکرار و انتقال اطلاعات را انجام میدهند.این المانهای مخابراتی برای انجام ماموریت خود از قوانین فیزیک استفاده میکنن و نیاز به مصرف انرژی برای کار ندارند . این Repeater ها عموما درصنعت مخابرات در مناطقی استفاده میشوند که به دلیل وجود مانع ، امکان برقراری ارتباط رادیویی بین دو ایستگاه وجود نداشته باشدو برای دور زدن این مانع بهترین گزینه یک صفحه منعکس کننده بزرگ است که همانند یک آینه سیگنال را از یک مسیر مستقیم به مسیر دیگر منعکس میکند . نمونه این نوع ریپیترها را در جاده های کوهستانی با کمی دقت میتوان دید . این تکرار کننده همانند یک صفحه تبلیغاتی بزرگ بر روی بعضی از کوه ها قابل رویت است .

 

۲:ریپیتر های اکتیو به تکرار کننده هایی گفته میشود که برای کار کرد خود نیاز به دریافت انرژی الکتریکی دارند . در صنعت مخابرات عمدتا اینگونه ریپیتر ها استفاده میشوند . تکرار کننده های اکتیو به واسطه انرژِی که از منبع الکتریکی دریافت میکنند میتوانن علاوه بر تکرار کردن سیگنال ، سیگنال را تقویت بازسازی و پردازش کنند . از عمده نمونه های بوسترها یا ریپتر ها میتوان به ریپتر های اترنت ،ریپیتر فیبر نوری ، ایستگاه های ریپیتر ماکروویو پرظرفیت مخابرات یا رله های مخابراتی ، تقویت کننده های تلفن همراه یا بوستر موبایل ، تقویت کننده های WIFI و… اشاره نمود .

 

همانطور که متوجه شدید عمده ی تکرار کننده ها در مخابرات از نوع دوم هستند . امروزه بیشترین و عمومی ترین کاربرد را تقویت کننده های تلفن همراه دارند که به علت کاربرد عمومی که در سطح شهر پیدا کرده اند به بررسی آنها خواهیم پرداخت .

تقویت کننده  تلفن همراه نوعی امپلی فایر دو طرفه میباشد . این تجهیزات تلفن همراه سیگنال ارسالی از سمت BTS های اپراتور را در وردی (BS) دریافت میکنند وپس از تقویت از طرف (MS) به سمت مشترک ارسال میکند حال سیگنال ارسالی تلفن موبایل مشترک را از سمت (MS) دریافت کرده و پس از تقویت از کانکتور (BS) به سمت فرستنده اپراتورارسال میکند ، این تقویت کننده ها در توان های پایین بوسترموبایل هم گفته میشوند و در توان های بالاتر از اصطلاح مخابراتی GSM Repeater یا WCDMA Repeater برای انها استفاده میشود .

 

ریپیترها را بر اساس باند فرکانسی که کار میکنند میتوان به ۴ گروه تقسیم بندی کرد

  1. ریپتر های تک باند ،این تقویت کننده های موبایل تنها از یک باند فرکانسی پشتیبانی میکنند و از آنجا که برای برقراری ارتباط در سیستم موبایل ایران حتما نیاز به باند ۹۰۰ میباشد ، این ریپیترها تنها از باند ۹۰۰ یا GSM پشتیبانی میکنند، امروزه به دلیل ترافیک فرکانسی بالای فضای شهری و محدودیت پهنای باند ۹۰۰ موبایل امکان استفاده از دستگاه های تک باند در فضای شهری وجود ندارد.این تجهیزات فقط برای مناطق حومه یا جاده ای استفاده میشوند.از نمونه های دستگا های تک باند میتوان به Repeater هایی با برندهای VAF ، Hwatell ، Fiber Home (WRI) ، Comba   نام برد که در توان های ۵W و۱۰W و ۲۰W  تولید و عرضه شده اند.
  2. ریپیترهای دوباند ریپیترهایی هستند که از دو باند فرکانسی به صورت هم زمان پشتیبانی میکنند .عموما این دستگاه ها باند ۹۰۰ به اضافه یک باند دیگر مانند ۱۸۰۰ یا ۲۱۰۰ را دارا میباشند. دستگاه های دوباند ۱۸۰۰/۹۰۰ حداقل دستگاه هایی هستند که در فضاهای شهری قابل استفاده میباشند.عموما این تجهیزات در توان های زیر ۱ وات تولید میشوند وراه اندازی دستگاهی با توان بیشتر در فضای شهری مستلزم تخصص و تجربه بالایی میباشد. تقویت کننده های دوباند تلفن همراه تنها قابلیت پشتیابنی از اپراتورهای همراه اول و اپراتور ایرانسل را دارا می باشند.
  3. دستگاه سه باند به دستگاه هایی گفته می شوند که علاوه بر باند های GSM و WCDMA از یکی از باندهای ۳G یا ۴G  پشتیبانی میکند.معمولا دستگاه های ۳ باند تقویت کننده تلفن همراه در ایران از باندهای GSM، WCDMA و ۳G  پشتیابانی میکنند به نوعی که برای پوشش دهی اپراتور رایتل حتما باید از دستگا های سه باند استفاده کرد زیرا پروتکل اپراتور رایتل بر روی باند ۳G  میباشد.
  4. دستگاههای ۴ باند کاملترین نوع تقویت کننده تلفن همراه در حال حاظر دستگاه ۴ باند میباشد ، این دستگاه همزمان از باندهای GSM/WCDMA/3G/4G پشتیبانی میکند.

 

باید توجه داشت که ريپيترها تنها برای تقويت سيگنال در يک منطقه با پوشش دهی ضعيف به کار نمی روند بلکه در برخی موارد به منظور کاهش ترافيک يک منطقه ، محدود کردن يک منطقه کوچک يا روستا به استفاده از يک کانال بخصوص و يا انتقال تعدادی کانال کم ترافيک به يک منطقه پر ترافيک در يک مدت زمان مشخص به کار می روند.

 

نویسنده : مهدی چراغعلی

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه